preloader image

Chystáš se na Maltu, ale máš strach z nepříjemností ohledně COVID?

Nezoufej, máme pro tebe dobrou zprávu!
Zajistili jsme pro tebe pojištění s pokrytím nákladů v souvislosti s koronavirem.

Koronavirus na Maltě - vše, co potřebuješ vědět
10
03/2020

Koronavirus na Maltě - vše, co potřebuješ vědět

V následujícím článku jsme pro tebe sepsali všechny důležité informace související s novým koronavirem (COVID-19), které se týkají Malty. Informace jsou průběžně aktualizovány.

Naposledy aktualizováno: 18. června 2021

Aktuálně zavedená opatření proti šíření koronaviru

Roušky: povinnost nosit uvnitř i venku včetně pláže (platí od 3 let věku). Může být jakákoliv rouška/obličejový štít, nemusí být respirátor. Roušku lze sundat při pití, jídle, kouření, sportu. Roušky nemusejí být na pláži a u bazénu. Od 1.července nemusí mít venku roušku plně naočkovaná osoba, která je venku sama nebo s další očkovanou osobou a děti do 11 let věku, které jsou v doprovodu dospělé očkované osoby.

 • Školy: všechny otevřeny včetně jazykovek.
 • Obchody a služby: vše otevřeno.
 • Restaurace, kavárny, snack bary jsou otevřeny, a to max. do půlnoci.
 • Bary, kluby, kasína: vše otevřeno.
 • Gozo a Comino: otevřeno, loďky jezdí a fungují jako obvykle.
 • Venkovní shromažďování: max. 6 osob spolu (neplatí pro lidi ze stejné domácnosti).
 • Sportovní aktivity: normálně můžeš venku cvičit, běhat apod. Nutno dodržovat 6 osob ve skupině.
 • Muzea, bazény, fitka, kina, divadlo: vše otevřeno (skupinové lekce nepovoleny).
 • Svatby, pohřby a náboženské aktivity povoleny.
 • Všude platí zvýšená hygiena a sociální odstup. Ve větších zařízeních a obchodech měří před vstupem i teplotu.

Za nedodržení nošení roušek a maximálního počtu lidí ve skupině je pokuta, když vás chytí.

Oficiální otevření Malty pro turismus je od 1. června 2021.

Aktuální podmínky pro vstup na Maltu

Každá osoba, která cestuje na Maltu, ať už letecky nebo lodí, očkovaná nebo neočkovaná je povinna před nástupem na palubu a po příjezdu předložit vyplněný formulář negativní PCR test z nosu provedeným ne dříve než 72 hodin před příjezdem na Maltu avyplnit 2 formuláře:

Od 1. června 2021 může být namísto negativního výsledku PCR testu předložen platný maltský certifikát o očkování s jasně viditelnými QR kódy (platí pouze pro maltské rezidenty). Pokud se stane, že tě pustí na palubu bez potvrzení o očkování nebo PCR testu, budeš na vlastní náklady podroben PCR testu na malstkém letišti, který stojí 120 € a pokud bude výsledek testu pozitivní, budeš si muset uhradit i náklady na ubytování vybrané vládou za účelem pokrytí karantény podle právního dokumentu LN229 z roku 2021.

Tyto podmínky platí pro všechny cestující od 5 let věku.

COVID-19 na Maltě v číslech

Malta byla mezi prvními evropskými zeměmi, které zavedly termální screening na všech vstupních místech na ostrov, jako je přístav a mezinárodní letiště Luqa (jediné letiště na Maltě), aby byli včas odhaleni cestující s teplotou. První případ byl evidován 7. března 2020 (12letá dívka z Itálie a její rodiče).

K dnešnímu dni 18. června 2021 je na Maltě:

 • pouze 33 lidí pozitivních na COVID-19
 • plně očkováno je 70 % populace
 • celkem nakažaných za dobu pandemie: 30 858 osob
 • celkem vyléčených za dobu pandemie: 30 132 osob
 • celkový počet úmrtí za dobu pandemie: 420 osob

Důležitá telefonní čísla:

Pokud máš příznaky nakažení koronavirem, volej +356 111 nebo +356 21334086.

Jsi-li v karanténě a potřebuješ dovézt jídlo, léky či jinou pomoc, volej +356 21411411.

Výuka v jazykových školách na Maltě

Výuka angličtiny v jazykových školách probíhá normálně. Školy pečlivě monitorují situaci a zavádějí nejrůznější opatření v souladu s doporučením Světové zdravotnícké organizace (WHO), aby se zabránilo případné nákaze a snížila se možnost přenosu různých nemocí.

Měření teploty studentce v IELS Malta
Měření teploty studentce v IELS

Mezi nejčastější opatření v jazykových školách patří:

 • učitelé a studenti, kteří se necítí dobře, nejsou připuštěni do výuky;
 • zvýšená dezinfekce všech povrchů silným roztokem s alkoholem;
 • dezinfekční gely na ruce v učebnách i ve společných prostorách škol;
 • zaměstnanci/studenti jsou vyzýváni, aby si myli ruce;
 • plakáty a materiály s osvětou prevence jsou rozmístěny v celé budově;
 • před vstupem do budovy je studentům měřena teplota;
 • rozřazovací testy se dělají výhradně on-line před příjezdem na kurz;
 • na recepcích jsou plexiskla;
 • všude ve školní budově jsou povinné roušky;
 • snížení maximálního počtu studentů ve třídě.

Jako podporu studentům angličtiny bude Malta rozdávat poukázky ve výši 10 € na osobu na den. Podmínkou je rezervace min. 15 nocí a max. 30 nocí. Omezeno rozpočtem. Máš-li o výhody zájem, pošli nám poptávku ještě dnes. Mám zájem!

Rušit nebo nerušit jazykové pobyty - naše doporučení

Pokud již máš zakoupený jazykový pobyt a letenky na nejbližší měsíce, nic neruš. Aktuálně nikdo přesně neví, jak se situace vyvine a zaplatíš tak ve většině případech storno poplatky v plné výši dle smluvených obchodních podmínek. Bezplatné přesunutí nebo zrušení pobytu je možné pouze v případě, že nemůžeš přiletět z důvodu koronaviru (tj. zrušené lety, pozitivní test na COVID-19, apod.). Pokud by se situace výrazně zhoršila i samy letecké společnosti ti pravděpodobně nabídnou zrušení nebo přesunutí letu zdarma. Pokud se situace naopak zlepší, což je velmi pravděpodobné, byla by škoda přijít o super vzdělávací dovolenku ;).

Jestli ještě kurz angličtiny a letenky zakoupeny nemáš, s objednáním můžeš počkat, až jak se situace vyvine. Rádi ti zajistíme pobyt i na poslední chvíli, třeba ze dne na den, to pro nás není žádný problém! Pokud však chceš mít své místo jisté, nemusíš se bát pobyt rezervovat ani s výrazným předstihem. Z důvodu koronaviru máš vždy možnost pobyt bezplatně přesunout, případně zrušit. Takže don´t worry!

Letíš-li na Maltu už za pár dní (nebo už na Maltě jsi) doporučujeme na letišti i v letadle použít roušku, ve škole poctivě dodržovat zavedená opatření, pravidelně si umývat ruce, mít vždy při sobě desinfekční gel, nikomu nepodávat ruce a nestrkat si prsty do očí, nosu ani do úst. Školy pečlivě sledují stav studentů. Zatím je vše v pořádku. Ve školách nebylo nikdy po dobu pandemie zaznamenáno větší šíření koronaviru.

Hlavně nepanikařit

Chápeme, že televizní i internetové zprávy jsou plné strašidelných titulků. Panika, kterou vyvolávají může být horší než virus samotný. Záplava informací o novém koronaviru je masivní. Některé informace jsou správné, jiné jsou zkreslené. Považujeme proto za důležité používat pouze ověřené a důvěryhodné zdroje a zaměřit se na fakta. Všechny nejdůležitější a ověřené informace o COVID-19 najdeš zde: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

Pokud chceš vycestovat za vzděláním na Maltu, ať už v blízkých týdnech nebo v pozdějších měsících a máš jakékoliv otázky, neboj se nám napsat nebo zavolat, probereme to individuálně a najdeme nejlepší řešení. Se svými partnerskými školami jsme v kontaktu a neustále monitorujeme vývoj situace na Maltě i na webových stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO).

#StaySafe

Tým AnaMa