preloader image
Koronavirus (COVID-19) a studium angličtiny na Maltě - vše, co potřebuješ vědět
10
03/2020

Koronavirus (COVID-19) a studium angličtiny na Maltě - vše, co potřebuješ vědět

V následujícím článku jsme pro Tebe sepsali všechny důležité informace související s novým koronavirem (COVID-19), které se týkají Malty. Informace budou průběžně aktualizovány.

Malta byla mezi prvními evropskými zeměmi, které zavedly termální screening na všech vstupních místech na ostrov, jako je přístav a mezinárodní letiště Luqa (jediné letiště na Maltě), aby byli včas odhaleni cestující s teplotou.

První případ byl evidován 7. března 2020 (12letá dívka z Itálie a její rodiče). K dnešnímu dni (10. března 2020), je celkem evidováno pouze 5 nakažených, žádný mrtvý. Všichni doposud nakaženi virem COVID-19 se vrátili z dovolené v Itálii a jsou izolováni v nemocnici Mater Dei. Obchody jsou plné potravin. Všechny školy jsou v provozu. Nikoho nepotkáváme v rouškách. Lidé chodí normálně do práce, žijí svým životem. Situace je víceméně klidná.

UPDATE (11.3. 2020)

- Šestý evidovaný případ - Maltský lékař (55 let), který byl na dovolené v severní Itálii: https://timesofmalta.com/articles/view/sixth-coronavirus-case-confirmed.777254

- Sedmým případem je příbuzná Maltského lékaře, která byla rovněž na dovolené v severní Itálii.

- Zákaz cestování mezi Maltou a Francií, Německem, Španělskem, Švýcarskem a Itálií.

UPDATE (12.3. 2020)

- Malta eviduje osmý a deváty případ nakažení koronavirem (muž 29 let, žena 26 let). Oba žijí na Maltě, před pár dny se vrátili z Bruselu a Berlína.  Všichni nemocní jsou v "dobrém stavu".

- Od pátku 13.3. 2020 do 20.3. 2020 budou zavřeny všechny školy a školky včetně jazykových škol.

UPDATE (13.3. 2020)

- Na Maltě jsou evidovány další 3 případy koronaviru. Všechny tři nové nové případy jsou opět lidé, kteří nedávno cestovali do zahraničí (Maltský muž, 45 let, který se 6.3. vrátil z Mnichova; Ital, 40 let, který se 6.3. vrátil z Paříže a Maltská žena, 30 let, která se 9.3. vrátila z Bruselu). Celkem je k dnešnímu dni na Maltě 12 osob pozitivních na koronavirus.

- 14denní domácí karanténa je nyní povinná pro všechny místní, turisty i studenty, kteří přijíždí na Maltu z jakékoliv země!! Pokuta za nedodržení je 1 000 €.

UPDATE (14.3. 2020)

- Malta eviduje dalších 6 osob pozitivních na koronarovirus. Všichni se před pár dny vrátili ze zahraničí. Zatím neexistují žádné důkazy o lokálním přenosu - jinými slovy, virus se nešíří mezi lidmi, kteří nebyli v poslední době v zahraničí. Celkem je k dnešnímu dni evidováno 18 případů.

UPDATE (15.3. 2020)

- Další 3 případy pozitivní na COVID-19 (23letý zdravotní pracovník, který se vrátil z Dublinu; 20letý student, který se rovněž vrátil z Dublinu; 21letý muž, který se vrátil z Madridu). K dnešnímu dni je tak celkem evidováno 21 osob pozitivních na koronavirus.

UPDATE (16.3. 2020)

- Potvrzeno 9 nových případů pozitivních na koronavirus. Jedna osoba přitom nebyla v nedávné době v zahraničí. Jedná se o 54letého muže, který se pravděpodobně nakazil ve fitku. Jde o první případ lokálního přenosu.

- Od úterní půlnoci se zavírají všechny bary, restaurace, kavárny, fitka, kina, muzea, kluby, diskotéky, trhy, bazény, herní prostory, kasína a sázkové kanceláře. Restaurace, snack bary a kiosky však mohou i nadále poskytovat doručovací služby a take-away.

- Pokuta za nedodržení povinné karantény po příletu se zvyšuje z 1 000 € na 3 000 €. Policisté mají záznamy o všech, kteří mají v karanténě být a provádějí kontroly.

UPDATE (17.3. 2020)

- Přes noc přibylo na Maltě 8 dalších případů pozitivních na COVID-19. Jedním z nich je i teprve 3letý chlapec včetně jeho rodičů. Celkem je tak k dnešnímu dni potvrzeno 38 osob z toho 2 už jsou vyléčeni.

- Uzavření škol se prodlužuje minimálně do 17. dubna 2020!

UPDATE (18.3. 2020)

- Za den přibylo dalších 10 nakažených osob, mezi kterými Malta poprvé eviduje dvě osoby starší 70 let. Stav všech nemocných je dobrý. Nejsou žádná úmrtí.

- Od soboty 21. března pozastavuje Malta na 30 dní VŠECHNY příchozí lety!

UPDATE (19.3. a 20.3. 2020)

- ve čtvrtek přibylo "pouze" 5 případů a v pátek dalších 11 nových nemocných z toho jeden má komplikace. Mezi nakaženými je taky první osoba z ostrova Gozo. Celkem je k dnešnímu dni na Maltě evidováno 64 osob pozitivních na koronavirus.

HELPLINE:

Pokud máš příznaky nakažení koronavirem, volej +356 111 nebo +356 21334086.

Jsi-li v karanténě a potřebuješ dovézt jídlo, léky či jinou pomoc, volej +356 21411411.

Výuka v jazykových školách

Všechny školy na Maltě jsou otevřené a výuka probíhá dle plánu. Školy pečlivě monitorují situaci a zavádějí nejrůznější opatření v souladu s doporučením Světové zdravotnícké organizace (WHO), aby se zabránilo případné nákaze a snížila se možnost přenosu různých nemocí. Zatím je vše dobré.

Mezi nejčastější opatření patří:

 • učitelé a studenti, kteří se necítí dobře, nejsou připuštěni do výuky;
 • zvýšená desinfekce všech povrchů silným roztokem s alkoholem;
 • k dispozici jsou desinfekční gely na ruce v učebnách i ve společných prostorách škol;
 • pro případ potřeby jsou vyhrazeny místnosti pro izolaci studentů, kteří se necítí dobře;
 • zaměstnanci i studenti jsou vyzýváni, aby neustále dodržovali pokyny pro hygienu rukou;
 • plakáty a materiály s osvětou prevence aj.

Jazyková škola Cavendish School of English na březnové a dubnové kurzy nepřijímá studenty z nejvíce postižených zemí (kategorie 1) jako je Wuhan a Hubei Province (China), Iran, Daegu a Cheongdo (Korea), Itálie (severní část).

Většina škol nepřijímá studenty z Číny a některých dalších zemí.

Zrušené lety z/na Maltu

10.3. 2020 - Malta zastavila všechny lety z/do Itálie a katamarán z/na Sicílii.

11.3. 2020 - zrušení letů Malta - Francie, Německo, Španělsko a Švýcarsko.

Od 21.3. 2020 - pozastavaní všech letů.

Aktuálně zavedená opatření na Maltě

 • Zrušení hromadných venkovní akcí s počtem 2 000 lidí a více.
 • Zrušení hromadných vnitřních akcí s počtem 750 lidí a více.
 • Povinná 14 denní karanténa po návratu ze zemí - Itálie, Čína, Iran, Singapur, Japonsko, Severní Korea, Francie, Německo, Španělsko, Švýcarsko. Platí i pokud byl v dané zemi pouze přestup. Pokuta za nedodržení je 1 000 €.
 • Řidiči obchodních vozidel z Itálie budou podrobeni testování.
 • Školy zůstávají otevřené.
 • Fotbalové zápasy Premier League mohou pokračovat bez omezení.

od 13.3. 2020:

 • Zákaz stání v autobusech, počet osob pouze jako je míst k sezení. Klimatizace vypnutá. Otevřena všechna okénka.
 • Všem cestujícím na Maltu, ať už lodí, nebo letadlem bude ihned po vstupu do země změřena teplota. Při zvýšené teplotě bude provedeno testování na COVID-19 a případná izolace.
 • 14denní karanténa je povinná pro všechny osoby příjíždějící na Maltu, a to z jakékoliv země. Dodržování karantény kontroluje policie. Pokuta za nedodržení je stále 1 000 €!

Rušit nebo nerušit jazykové pobyty - naše doporučení

Pokud již máš zakoupený jazykový pobyt a letenky na nejbližší měsíce, zatím nic neruš. Aktuálně nikdo přesně neví, jak se situace vyvine a zaplatíš tak ve většině případech storno poplatky v plné výši dle smluvených obchodních podmínek. Pokud by se situace zhoršila letecké společnosti i školy pravděpodobně samy nabídnou zrušení nebo přesunutí termínu zdarma. Pokud se situace naopak zlepší a po koronaviru brzy nebude vidu ani slechu, byla by škoda přijít o super vzdělávací dovolenku.

Jestli ještě kurz angličtiny a letenky zakoupeny nemáš, s objednáním počkej, až jak se situace vyvine. Rádi Ti zajistíme pobyt i na poslední chvíli, třeba ze dne na den :).

Letíš-li na Maltu už za pár dní (nebo už na Maltě jsi) doporučujeme na letišti i v letadle použít roušku, ve škole poctivě dodržovat zavedená opatření, pravidelně si umývat ruce, mít vždy při sobě desinfekční gel, nikomu nepodávat ruce a nestrkat si prsty do očí, nosu ani do úst. Školy pečlivě sledují stav studentů. Zatím je vše v pořádku.

Hlavně nepanikařit

Chápeme, že televizní i internetové zprávy jsou plné strašidelných titulků. Panika, kterou vyvolávají může být horší než virus samotný. Záplava informací o novém koronaviru je masivní. Některé informace jsou správné, jiné jsou zkreslené. Považujeme proto za důležité používat pouze ověřené a důvěryhodné zdroje a zaměřit se na fakta. Všechny nejdůležitější a ověřené informace o COVID-19 najdeš zde: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

Pokud chceš vycestovat za vzděláním na Maltu, ať už v blízkých týdnech nebo v pozdějších měsících a máš jakékoliv otázky, neboj se nám napsat nebo zavolat, probereme to individuálně a najdeme nejlepší řešení. Se svými partnerskými školami jsme v kontaktu a neustále monitorujeme vývoj situace na Maltě i na webových stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO).

Tým AnaMa